sobota 23. září 2017

Knihy, po nichž toužím I.

Napadlo mě, že s novým notebookem bych mohla být na blogu trochu aktivnější a ač mě trochu pobolívá v krku, rozhodla jsem se napsat první článek z mého nového notebooku. Omluvte tedy překlepy, ale budu se je snažit omezit na minimum. Znáte to, nejdřív si musíte na novou klávesnici zvyknout, na tohle jsem vlastně úplně zapomněla.

Je to jasné, jsme knihomolové. A jako správní knihomolové toužíme po knihách, ať už po těch, které můžeme mít nebo naopak po těch, které mít nemůžeme, ale chceme kvůli nim prodat i vlastní ledvinu. No dobře, u mě v tomhle případě jde jen o jednu knihu, kvůli které vlastně píšu tenhle článek, ale asi lepší jedna taková, než milion takových. To už by se skutečně oplatilo tu ledvinu prodat. V každém případě vám tu třeba dám nějaký tip na knihu a budeme po ní toužit společně. A třeba taky ne.


První takovou top knihou, kterou musím mít, je Numismatika - peníze v českých zemích od Jiřího Nolče. To je kniha, na jejíž vydání jsem přišla prakticky náhodou - je tu snad nějaký knihomol, kterému by nechodil newsletter od Albatrosu? 

No zkrátka mi na mail došla zpráva, že tahle kniha znovu vychází nějakého 23. října. Ne že bych věděla o tom, že už jednou vyšla, ale když jsem si přečetla, jak se jmenuje, bylo mi jasné, že ji chci. 

Rozklikla jsem tedy odkaz v mailu a nestačila zírat, že tahle kniha stojí 1 192,- korun. Jako dává to smysl, je to sběratelský kousek. Dle všeho velmi propracovaná kniha o penězích, které se vystřídaly za celou dobu fungování Čech, Moravy a Slezska a já si už ve škole tohle téma velmi oblíbila. Peněžní provoz pro měl byl tehdy hodně oblíbený předmět.

Připadalo mi zajímavé vědět, čím se dříve platilo a co třeba předcházelo dnešním penězům a bankovnictví celkově. Proto tato kniha. Problém je ten, že za takovou částku jsem si ještě nikdy nekoupila jenom jednu knihu. Co vy? Máte taky na svém wishlistu nějaký už sběratelský kousek, který je na jednu knihu šíleně drahý, ale vy ho přece chcete?

V pořadí druhou knihou, teď ne již takovou, po které toužím a musím ji nutně mít, ale spíš takovou, kterou si chci dozajista přečíst, jsou Kaziměsti od Martina Bečana. Je to kniha od českého autora - pokud byste to náhodou nepochopili podle toho, jak se autor jmenuje - která vychází v rámci festivalu Humbook.

Zaujalo mě to, jakožto něco, co napsal český autor a přesto to dle anotace moc nezní jako něco, co pochází z Česka. Taková urban fantasy se skutečně originálním námětem. 

(A omlouvám se, že vám tu nedávám anotace, chci se podělit o to, co mě vedlo k tomu chtít si knihu přečíst, anotaci si každý umí přečíst ze stránek nakladatelství a rozkliknout tak odkaz, který tu dávám.)

Knihu Do vody od Pauly Hawkins jsem si chtěla koupit už letos v létě a přečíst ji u své již proběhlé cesty vlakem po Česku - co na tom, že to asi nikdy po celém Česku nevyjde, protože cestování sama vlakem přes celou republiku, střídajíc různé spoje, je značně nebezpečné a zřejmě nemám dostatečný smysl pro dobrodružství, abych se nebála přespat někde na nádraží, když mi ujede poslední vlak odněkud z Aše...

V každém případě si ji chci přečíst už jen kvůli tomu, že Dívka ve vlaku se mi neskutečně líbila a připadala mi zajímavá - ovšem ne tak úplně jako thriller, ale spíše jako psychologický román pro ženy, takto by se podle mého názoru mělo na knihu pohlížet. No, a na další knihu této autorky jsem tedy vážně zvědavá, jen jsem se zatím nedostala ke koupi, natož k přečtení - ale mám nový noťas, koupě knížek musí přinejmenším měsíc počkat.

A za další je tu Kosmonaut z Čech od Jaroslava Kalfaře - u něj už jsem byla takhle blízko, abych si ho koupila! *Ukazuje palcem a ukazováčkem asi tři centimetry* Jednou z věcí, co bych si moc přála, je to, aby byli čeští autoři populárnější i v zahraničí. 

Třeba taková Petra Stehlíková a její série Naslouchač - kdyby byl přeložen někde do zahraničí, jsem si jista, že by Petra mohla celý život už jenom psát a nedělat nic jiného. A Jaroslavu Kalfařovi se to podařilo. 

Takže co bych to byla za knihomola, kdybych si nechtěla přečíst knihu od českého autora, který debutoval v zahraničí? Navíc i dle anotace velice zajímavou knihu. Krom toho, existuje někdo, koho nezaujalo, že v knize figuruje nutella? Inu, tuhle knihu si musím bezpodmínečně přečíst.

Abych byla upřímná, uvažovala jsem, jestli na páté místo nedat knihu Říše bouří od Sarah J. Maas, ale vzhledem k tomu, že jsem ještě nepřečetla čtvrtý díl (nekamenujte mě, prosím!), rozhodla jsem se pro knihu, kde je povinnost ji vlastnit a přečíst podle mě úplně stejná jako u Sarah.

Tou je Sníh nebo popel od Sary Raaschové - vážně je to jméno jenom náhoda, neplánovala jsem jako náhradnici za Říší bouří další Saru, Sarah... jsem ten typ knihomola, který moc nemá přehled o tom, co vychází v zahraničí a co lidi v zahraničí čtou, ale tuto knihu jsem viděla snad všude, a když nakladatelství Cooboo oznámilo, že ji budou vydávat, vážně jsem byla nadšená. 

Zažívala jsem ten pocit: "Jo, v Česku vyjde další série, která měla v zahraničí úspěch. Jo, konečně si ji budu moct přečíst." Protože moje angličtina je děsná a já s ní zvládla přečíst pouze Selekci a i to pro mě byl velký úspěch. Zkrátka radši všechno v češtině, koneckonců je to moje mateřština, i kdybych měla přijít o skvělé kousky, které třeba u nás nikdy nevyjdou. Nechci si kazit požitek ze čtení.

Chápu, že občas někdy může zkazit požitek ze čtení špatný překlad, ale tohle je riziko, které holt musím podstoupit, jelikož čtení v originále asi nikdy nebude moje silná stránka. Ač mě to mrzí, ale bohužel nemám na výběr. 

A co vy? 
 Po jakých knihách toužíte? 
Shodujeme se spolu u něčeho? 

9 komentářů:

 1. Já těch vytoužených knih mám, ale časem se k nim propracuji. Už mi doma ubývá má sbírka: "musím už konečně přečíst".

  OdpovědětVymazat
 2. Kniha Do vody a Sníh nebo Popel ma celkom zaujali :)

  OdpovědětVymazat
 3. Já mám spousty a spousty knih, které bych si ráda přečetla. Patří mezi ně například Pekelné stroje, Vidořád, Delirium, Pátá vlna nebo Škola dobra a zla. :) Každý měsíc je můj seznam delší. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, to já taky. :D Právě kvůli tomu jsem do nadpisu přidala římskou jedničku. :D Ale chci tu sem dávat jenom takové top knížky, které bych chtěla i doma, ne že bych ostatní nechtěla, ale mé konto ani byt není nafukovací... :D Každopádně Pátou vlnu a Delirium jsem četla, jen jsem se zatím nedostala k dalším dílům - upřímně řečeno na ně ani moc nespěchám... a sérii Kostičas každopádně. :) No, můj seznam je o dost delší, potřebovala jsem jenom tu svou blogovací novou mízu něčím odpíchnout. :D

   Vymazat
 4. Já bych si z tvého seznamu moc ráda přečetla Kaziměsty, Kosmonauta z Čech a Sníh nebo popel. :) Z vlastního pak A zrodí se píseň, Sílu, Geminu a Poslední anglickou královnu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O čem je Poslední anglická královna? :) O té jsem snad ještě neslyšela... u Geminy váhám. Pokud ji dostanu do tašky s VIP vstupem na Humbook, pravděpodobně si ji přečtu, ale pokud ne, asi se po ní zrovna pídit nebudu. Po Plísni se na Sílu už taky moc těším. :) A Kostičas musím, vážně musím, někdy přečíst! :)

   Vymazat
 5. Taky to anglicky nedám. To už víc rozumím mluvě z odposlechu než textu. Každopádně ti přeji, ať se k tobě dostane co nejvíc knih :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Já na seznamu nemám ani jednu, teda ne na to, kde mám knihy, po kterých toužím ze všeho nejvíc. Ani jednu jsem nečetla.
  Já mám na seznamu sérii Skleněný trůn a pak doplňující k Harrymu Potterovi. pak už mám jen seznam co si chci přečíst..
  Věřím, že je brzy budeš mít.

  OdpovědětVymazat
 7. Ahoj
  dobře naléhavě potřebují 1 ledvinu,
  pokud jste dnes připraveni prodat své ledviny do mé nemocnice.
  vám nabídne dobrou částku pro vaši ledvinu 250 000 00 USD.

  kontakt je emailový odkaz:
  (mayoclinichospital199@gmail.com) nemusíte mít žádné starosti, protože jsem zde, abych vám pomohl.

  Pozdravy
  Prof, doktor Rajski Tyson
  NEMOCNICE

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za tvůj komentář! :)